Cikk megosztása:

Submit to FacebookSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

A szilveszter közeledtével ismét itt a következő jó alkalom, hogy tűzijátékot fotózhassunk. A tűzijáték fotózása inkább a gyakorlás és a türelem játéka, mintsem a technika, amit persze nem lehet mellőzni, de nem is a legnagyobb részét adja ennek a képkészítésnek. Ehhez a témához lássunk egy pár tippet, hogy már az első alkalommal is siker élményünk legyen.

A tűzijáték fotózás akkor lehet igazán eredményes, ha pár alap feltételt betartunk:

- Olyan géppel induljunk neki a fotózásnak, amelyen van manuális üzemmód és a fényképezés paraméterei egyedileg beállíthatók.
Szerezzünk be egy állványt, ha nem lenne, vagy poroljuk le, e nélkül csak fény paca képek készíthetők.

- Ha van vigyünk magunkkal távkioldót, azzal a bemozdulás elkerülhető, ha nincs az sem gond, használhatunk késleltetett exponálást, annyi, hogy akkor előre kell gondolkodni és a megfelelő időzítési időt be kell állítani, hogy ne maradjunk le semmiről.

- A fókusz beállításához mérjük be a tűzijáték élességi tartományát majd kapcsoljuk ki az autofókusz funkciót és végig fix fókusz üzemmódban fényképezzünk.
Hosszú zársebességgel kell fotóznunk, ami 1/2 sec-tól 1, 2 vagy akár 4-5 sec, vagy akár több is lehet. Ha a gépben van B-záridő lehetőség, vagy bulb mód, akkor mindenképp érdemes ezt használni, ennek az a lényege, hogy az exponáló gomb nyomva tartásáig, vagy újra megnyomásáig nyitva van a zárat (exponál a gép), és akkor fejezi be a felvételt, ha elengeded, vagy újra megnyomod az exponáló gombot, így a képen szépen kirajzolódnak a tűzijáték formái és több rakéta robbanását is rögzíthetjük egyetlen felvételen.

- A rekeszértéket érdemes f8-f16 közötti értékre beállítani. Ezt több minden is indokolja, úgy mint pl. a megfelelően hosszúra beállított záridő, amit az előző pontban leírt záridő használat, az alacsonyra állított ISO érték kombináció és nem utolsó sorban a mélységélesség indokol. A fényerős (f2,8 és alacsonyabb) optikáinkat otthon lehet hagyni, ha csak más társadalmi eseményre nem készülünk a tűzijáték után, mert csak plusz súlyt jelentenek, viszont használni nem kell őket. Érdemes az átlagos zoom objektíveket használnunk, amilyenek az alap objektívek is szoktak általában lenni, a változtatható látószög érdekében.

- Az ISO értéket, ami fényérzékenység nem kell magas értékeket használni, sőt használjuk a lehető legkisebb ISO értéket. Az pontosan megfelel ehhez a témához, hogy a kép zajosodását minél alacsonyabban tartsuk.

- A képeink megkomponálását érdemes már fejben előre jól megtervezni. Ha szép és izgalmas képeket szeretnénk készíteni érdemes megfelelően távolról fényképezni, olyan módon, hogy az exponálni kívánt látótérbe ne csak az ég és a rakéták színes szikrái látszódjanak, hanem legyen a hátérben egy-egy nevezetesebb műemlék vagy műtárgy, ami által sokkal emlékezetesebb és személyesebb lesz a végeredmény. Érdemes a tűzijáték környékét előre felfedezni, körül járni, hogy honnan milyen kilátás érhető el, így ki tudjuk választani a legszebb kompozíciót, valamit előre fel tudjuk mérni a terepet, hogy a fényképezést megfelelően stabil és biztonságos körülmények között végezhessük. A komponálásnál ha már gyakorlottabb az ember akkor a képre az előteret is rá komponálhatjuk, például a családtagok, barátok, akiket rövid vaku villantással a felvétel közben meg világítunk.