Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 

Tartalomjegyzék

Cikk megosztása:

Submit to FacebookSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Mindenki életében aki fotózik eljön egyszer a pillanat, amikor szeretné egyik tárgyát lefotózni úgy, mintha műteremben készült volna róla fotó. Ehhez adunk most egy kis segítséget, olyan csináld magad otthon módszerrel.

A tárgyfotónak az egyik lényeges pontja, hogy a tárgyat oly módon kellene megvilágítani, hogy annak mégse legyen árnyéka. Ezt otthon több módon is meg lehet oldani, lehet több lámpával körbe világítani, ennek hátul ütője, hogy tökéletesen egyforma fényerejű és színhőmérsékletű lámpák kellenek. Lehet úgy is hogy ötét hátteret alkalmazunk, és csak a tárgyat világítjuk meg, erre korábban már mutattunk példát. Lehet azt is csinálni, hogy egy úgynevezett Light Box szettet vesz az ember, és abba helyezi be a tárgyat, de ott is a világítás a problémás pont, valamint magasabb költségekkel jár.
Mi egy olyan saját módszert mutatunk most, amellyel az utóbbi Light Box-os fotózást próbáljuk szimulálni, de a lehető legköltséghatékonyabban.


Mire van szükség?

Egy legalább 60-70 cm hosszú 45-55 cm széles egyenes stabil felületre, egy ablak párkánynál a megfelelő fény érdekében,

áttetsző opál hatású anyagra, például fehér vagy áttetsző fólia, mi műanyag csomagolás térelválasztót használtunk, amit az ablakra rögzítettünk, ez segíti a fény egyenletes szórását a hátterünkre,

fehér műszaki papír, a lehetőségeinkhez képest a legnagyobb méret, hogy elég nagy homogén felületet tudjunk kialakítani a témánk hátterének,


állvány, fényképezőgép, és vaku,

valamint a vakura kell egy diffúzor (derítő kupak) vagy lap, mi egy fehér A4 méretű fehér fénymásoló/nyomtató papírt használtunk, melyet ragasztó szalaggal rögzítettünk a vakura.
Ezek után már csak a fényképezendő tárgyra és a megfelelő napsütötte időre volt szükség, és kezdődhetett a munka.

Először egy beállított kevés tárggyal kipróbáltuk a mélységélességhez szükséges távolságot, és beállítottuk a WB-t (fehéregyensúlyt). Ez látható a fenti tesztképen, majd jöhettek a beállított képek.

A fenti képnél, a fehér virág miatt, hogy az ne legyen kiégve, de a háttér színe mégis fehér maradjon több expozíciót kellett készíteni expozíció eltolással, egy 0 EV-s, egy -1EV-s, és egy -2EV-set. Ezeket aztán egymásra illesztettem és kimaszkoltam a szükséges területet.

A fenti képnél szintén több expót használtam, de egyet csak arra külön rátettem, amin csak a háttér lett meghagyva, hogy azt kimaszkolva annak a fehéregyensúlyával tudjak játszani, így lett a háttér lilás árnyalatúra állítva.

Jó próbálkozást mindenkinek, és ha az elkészült fotóitokat megmutatnátok, irány a tanuló csoportunk, a Fotó Amatőr - Tanuljunk fotózni közösen fb csoport.

 

írta: Bereczki Csaba