Olvasóink értékelése: 4 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag inaktív
 

Tartalomjegyzék

Cikk megosztása:

Submit to FacebookSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ha azt veszed észre, hogy a fotóid inkább egyszerű képek, vagy kezdenek az átlagos fotók közé tartozni, az valószínűleg csak azért van, mert nem ismersz néhány olyan egyszerű trükköt, amelyekkel feldobhatod a fotódat.

1. Kezdjük a legnépszerűbb témával: az “Itt vagyok a ... előtt.” Elég unalmasak tudnak lenni az ilyen képek, de tehetünk ellene. Dobjuk fel az efféle fotókat úgy, hogy az adott személy legyen a fókuszban. Az épület így nem több, mint egy háttér. A másik pedig, hogy keressünk egy nem átlagos perspektívát ahonnan elkészítjük a fotónkat. 

átlagos, szemből készült kép

ugyanaz a vendéglő, egy másik perspektívából teljesen más képet mutat

2. A mondani való nélküli fotók unalmasak. Ahelyett, hogy pl. egy adott helyszín előtt állna a modell a kérdő tekintetével, hogy “Mit csinálok én itt?”, inkább le kell ültetni egy padra, vagy egy tereptárgyra, és csináljon úgy, mintha gondolna valamire/valakire, egy kedves dologra, egy kedvelt jelenetre a kedvenc sorozatából, hasonlók. Mindig fontos a kommunikáció, mozgatni kell a modellt és kihozni, hogy a testbeszéde beinduljon.

3. A félénkség a jó fotó ellensége. Mosolyogtasd a modellt, vagy engedd, hogy különböző grimaszokat vágjon. Minden fényképnek élnie kell. Megpróbálhatod azt is, hogy “titokban” készíted a fotókat, amikor nem tud róla.

4. Ha a modell tart valamit a kezében, azzal természetesebbnek tűnhet a kép és segít elmesélni egy történetet. Hagyd, hogy például homokot vegyen a kezébe és szórja, vagy éppen virágokkal játsszon.


5. Egy "modell-pózban" olyan kevés egyenes legyen, amennyire csak lehet. Jó, ha például keresztbe teszi a lábait, vagy összefonja a kezeit.

6. Van néhány olyan szabály, amelyet nem szabad megszegni. Ilyen például, hogy ne vágd le a fotó alany fejét, vagy más testrészeit. Ha nem szükséges a teljes testet fotózni, ne a térdnél vágd el. Az alap szabály, hogy ízületben, vállban kézfejet soha nem vágunk.

helytelen vágás

megfelelő vágás

helytelen vágás

megfelelő vágás

7. Az emberek sokkal jobban néznek ki az olyan fotókban, amikor ülnek, mivel úgy könnyebben ellazulnak és elengedik magukat, úgy könnyebben természetes állapotba kerülnek.

8. Hagyj több szabad helyet a modell körül és ne tedd szűk helyre. Ha például a modell jobbra néz, vagy mutat, hagyj több helyet a jobb oldalon. Az alap szabály az, hogy amerre a fotó alanya néz, vagy amerre a téma halad, abba az irányba kell a kompozícióban több teret hagyni.

9. A beépített vaku általában nem segít, sőt csak rontja a képeket, elég csak a vörös-szem effektusra gondolni, vagy az objektív által vetett árnyékra. Nem javasolt egyáltalán a rendszer vaku használata. Ugyanez vonatkozik a DSLR kamerákra is. Ha jól és megfelelően szeretnéd használni őket, igazi fotósnak kell lenned és el kell mélyedni a fotós eszközök használatában. Ezt el kell fogadni.

10. Minden fotóban kell, hogy legyen egy nyugvó pont. Például, nehéz megmondani, hogy mit szeretne kifejezni a fotós egy olyan képpel, amin egy sok elemmel zsúfolt utca, vagy park rész látható, és amin miden elem éles. Hatásosabb, ha kiválasztunk egy témát, melyet valamelyik harmadoló vonalak metszés pontjára helyezünk, vagy a harmadoló vonalat kihasználva arra tájoljuk a témát.


11. Ha természetről vagy a városról készítesz fényképeket, javasoljuk, hogy legyenek rajta emberek is. Az emberek életre keltik a fotót. Természetesen itt figyelembe kell venni, az adott ország szabályozását, nehogy jogszabályba ütközzön a tevékenységünk.

12. Természetesen nagyszerű képeket lehet készíteni a nap bármely szakában, de vannak órák, amikor a fotók kivételesen jók lesznek. A fotósok ezeket “kék órának” és “arany órának” nevezik.

13. Az éjszakai képek elmosódottak lehetnek, ami ezért van, mert este kevés a fény, így a fényképezőgépnek több időre van szüksége ahhoz, hogy elegendő fényt gyűjtsön össze. Ez idő alatt pedig nem szabad mozognia a kamerának, de ezt kézből és egyéb terep tárgyak igénybevételével nehéz megoldani. Tehát ha este készítesz fényképet, tedd a gépet egy állványra, használj alacsonyabb ISO értéket a képzaj elkerülése érdekében, és fotózz hosszú záridővel.

14. Azt szokták mondani, amit már biztosan sokan hallottak, hogy ne készítsünk képeket a napfénnyel szemben. Ezt az elméletet nyugodtan meg lehet szegni, ugyanis be lehet állítani úgy is a modellt, vagy témát, hogy csak kicsit szűrődjön át a napfény, ez rendkívül jó hangulatú képeket eredményezhet.

15. Nézd meg közelebbről a pocsolyákat. Érdekes képeket lehet róluk készíteni, miközben tükröződnek bennük a környékbeli épületek, vagy a természet. Ne félj leülni, vagy akár lehasalni és közel rakni hozzá a kamerád.

16. Kísérletezz a magasságokkal. Készíts képeket nagyon fentről és alulról is. Ne becsüld alá a méreteket, nagy változatosságot tudnak adni.

17. Nem kell minden esetben minden egyes részletet megmutatni. Például az étel fotóknak különösen jót tesz és az ingereknek érzékennyé tud tenni egy képet az, ha az adott ételnek csak egy része látszik és nem az egész tányér. Ilyen képeket nyugodtan lehet minél szűkebbre vágni, de még azon a határon belül, hogy kifejező maradjon.

18. Néha mindössze annyit kell tenned a nagyszerű képekért, hogy vársz. Vársz például, amíg néhány turista elhagyja a területet, vagy valami fényes jármű (pl. villamos) halad el. Ne félj időt szánni arra, hogy kivárd a megfelelő pillanatokat, helyzeteket.


19. Néhány ember azt szeretné, hogy színesebb legyen a fotója, ezért különböző szűrőket használnak. Ám ezek a felvételek nagyon mesterségesek lesznek. Annak érdekében, hogy a fotód reálisnak tűnjön, meg kell tartanod a fehéreket fehérnek, magyarul a fehér egyensúlyt mindig megfelelően kell beállítani, és csak a kép feldolgozásánál változtass ha úgy gondolod.

20. Ne becsüld alá a fotószerkesztő programokat, mert velük valóban érdekesebbé lehet tenni a képeket. Ha a Photoshop túl bonyolultnak tűnik, használhatod az Adobe Lightroom-ot, vagy GIMP-et. Ha mobillal fényképezel, ott is használható az Adobe Lightroom vagy a Snapseed.

21. Egy másik hasznos tipp: miután befejezted a fénykép szerkesztését és készen állsz a mentésre, csökkentsd az összes effekt intenzitását 30%-al. Ez természetesebbé teszi a fotódat.

Végül de nem utolsó sorban egy szinte mindenki által ismert magyarországi turista hely, amelyet lehet megörökíteni, úgy is mint hogy itt jártam, és lehet úgy is, mintha ez egy nagy külföldi természet védelmi park területén készült volna a fotó. Ez a hely nem más, mint az egerszalóki sódomb.

itt jártam, átlagos fotó

egy másik nem átlagos perspektívából

 

Ha tetszett a cikk, és lenne olyan ember akinek szívesen megmutatnád, oszd meg vele a legismertebb közösségi médiákon. Kattints a lejjebb valamely közösségi média ikonjára és oszd meg vele.

Minden megosztást köszönünk, segíts másoknak Te is, hogy sokakhoz eljuthasson ez a hasznos információ.