Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 

Cikk megosztása:

Submit to FacebookSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Különböző célokra, különböző képek elkészítéséhez, mindig érdemes a helyzetnek megfelelő objektívet kiválasztani. A megannyi fajta objektív között azonban olyannyira el lehet veszni, hogy nagyon könnyű mellé fogni és egy olyan objektívet venni, kiválasztani amit később megbán az ember. Ehhez nyújt egy kis segítséget a cikk, melyben az objektívek főbb kategóriáit vesszük sorba.

A fotográfiában az objektív, a tárgyról valódi képet rajzoló optikai rendszer, mely egy vagy több optikai lencséből, illetve egyes objektívek esetében optikai lencsékből és tükrökből épül fel. Az emberi szemhez hasonlóan működik, a látószögébe eső fényt összegyűjti, majd az optikai tengelyére merőlegesen elhelyezkedő érzékeny anyagra, fotófilmre, vagy érzékelő lapkára vetíti. Elsősorban a gyújtótávolság és fényerő alapján jellemezhetjük, előbbi a frontlencsétől az érzékeny anyagig terjedő szakasz, amit mm-ben mérnek. Utóbbi a beállítható legtágabb nyílást jelöli, amelyen keresztül a fény átjuthat, jele „f”, például f2.8.

Objektívek fajtái:
 - Fix objektív
 - Zoom objektív
 - Nagylátószögű objektív
 - Halszem objektív
 - Tele objektív
 - Macro objektív
 - Tükörobjektív


Mindezeken belül vannak automata fókuszos és manuális fókuszos objektívek, valamint stabilizátorral felszerelt és stabilizátor nélküli objektívek.

Fix objektív:
Azok az objektívek tartoznak ide melyeknek a gyújtótávolsága nem változtatható, előnye a zoom objektívekkel szemben hogy nagyobb fényértékekkel dolgozhatunk velük és jobb a vonal élességük. Porté fotózáshoz ajánlott objektív, szépen ki lehet emelni a mélységélességgel a háttérből a fotó alanyt.

Zoom objektív:
Zoom objektívek azok az objektívek, melyeknek a látószöge az enyhén nagylátószögtől a közepes teléig terjed (például 35-200 mm). Jellemzően utazáshoz barangolós természet fotózáshoz megfelelő objektív, előnye, hogy több objektív helyettesíthető vele, így a felszerelés súlya sokkal könnyebb.

Nagylátószögű objektív:
Minél kisebb az objektív fókusztávolsága, annál több minden ráfér a képre, ugyanis a szélesebb szögben látunk. Ez különösen előnyös akkor, ha szobabelsőben fényképezünk, vagy épületfotót, tájképet készítünk. A nagylátószög előnyei hogy a nagy látószög miatt közelebbről fotózhatjuk a témát és nagyobb lesz a mélységélesség is. A nagyobb látószög ugyanakkor képtorzítást is eredményez, például a függőleges vonalak összetartani látszanak, a kép szélei felé pedig hatványozott torzulást tapasztalhatunk, ez a perspektivikus torzítás.

Halszem objektív:
Azon típusú nagylátószögű optikákat nevezzük halszemobjektíveknek, melyek látószöge 180 fok, vagy annál nagyobb. Ezekkel az extra nagylátószögű objektívekkel különleges képi hatásokat érhetünk el.

Halszem objektívvel készült kép.

Tele objektív:
A 60 mm gyújtótávolság feletti objektívek gyűjtőneve. Ezek a típusú objektívek a téma közelebb hozására szolgálnak. Minél nagyobb a gyújtótávolság, annál kisebb a látószöge, és a mélységélessége. 60-80mm között enyhe, 80-200mm között közép, 300mm és a feletti optikákat erős teleobjektíveknek hívjuk.

Macro objektív:
Ezeket az objektíveket közelfotózásra használjuk. Optikailag úgy vannak korrigálva, hogy tökéletesen leképezzenek akár 1:1 arányban. Általában 100 mm körüli gyújtótávolságúakkal érhetjük el a legjobb képi hatást.

Tükörobjektív:
Az úgynevezett tükör objektívek, az 500 és 1000mm-es gyújtótávolságúak, mégis könnyűek és kicsik. Ezekben az optikákban a sok lencse tag helyett több ponton tükröket helyeztek el, és ezekkel törik meg a fény útját. Hátrányuk hogy kis fényerővel rendelkeznek.

A fent felsorolt alapvető objektív kategóriákon kívül vannak még olyan lencsék, melyek nem sorolhatók általánosan az objektív gyűjtőnév alá. Ilyenek például a konverterek, közgyűrűk, mint pl. a kétszerező közgyűrű, vagy a megannyi előtét lencse, amely lehet akár csak szín szűrő, de lehet nagylátószögű, vagy zoom lencse is, valamint a perspektívakorrekciós, eltolható tengelyű objektív.